Zgodovina

Če bi želeli pokukati v ozadje nastajanja tekem svetovnega pokala v Sloveniji, bi morali začeti v letu 1988. Takrat je bilo namreč v Ospu prvo tekmovanje – takrat še na naravni steni – v športnem plezanju pri nas. Nadaljnji razvoj je bil skokovit, pomembna prelomnica do tekem svetovnega pokala pa je bilo leto 1990, ko je bilo v Kranju prvič mednarodno Master tekmovanje. Takratna kranjska športna zveza se je v sodelovanju s Tomom Česnom odločila, da poskuša v Kranj in Slovenijo pripeljati najboljše plezalce z vsega sveta. To jim je uspelo in njihov prihod je pripomogel, da smo svetu pokazali, da znamo organizirati tekmovanja na najvišji kakovostni ravni.

Po nekaj mastrih je bil cilj seveda jasen – tekma svetovnega pokala. V novi športni dvorani na Zlatem polju v Kranju smo dobili plezalno steno, ki je omogočala tovrstne prireditve. Jeseni 1996 je bila tako prva tekma svetovnega pokala pri nas in udeležilo se je 152 tekmovalcev iz 24 držav. Tekmovanje je popolnoma uspelo in od držav udeleženk ter od mednarodne zveze smo prejeli pisno zahvalo za odlično organizacijo. Ista zgodba se je ponovila potem vsako leto.

Danes lahko neskromno rečemo, da je tekmovanje v Kranju ena izmed najbolje izvedenih tekem svetovnega pokala sploh. To potrjujejo številni komentarji v tujih in domačih sredstvih javnega obveščanja. Prav tako je bila Slovenija prva in edina doslej, ki je v celoti realizirala neposredni televizijski prenos finala najboljših.

Mirno lahko rečemo, da je to zdaj klasična postaja tekem svetovnega pokala in po tradiciji se z njim lahko merita samo še oba največja mastra na svetu – Serre Chevalier in Arco. Kljub temu pa je stena kranjske dvorane Zlato polje v teh letih postala zastarela. Posledično Mednarodna zveza za športno plezanje z letom 2022 Kranj umika iz koledarja tekmovanja za svetovni pokal.

K sreči se je nova priložnost za nadaljevanje uspešne zgodbe športnoplezalnih tekmovanja na najvišjem nivoju pokazala v Kopru. Na zunanji steni plezalnega centra Plus Climbing Koper je spomladi leta 2022 zrasla nova sodobna umetna stena, ki nudi odlične pogoje za izvedbo tekmovanj svetovnega kova. Koper bo je zato 3. septembra 2022 prvič proslavil kot postaja svetovnega pokala v športnem plezanju, na kateri so, na naše veliko veselje, vrh krojili tudi naši plezalci. Luka Potočar je prav v Kopru prvič na tekmah sv. pokala priplezal na najvišjo stopničko in s tem potrdil skupno zmagov v težavnosti. Janji Garnbret pa je le malo zmanjkalo do zlata, tekmo je končala na odličnem 2. mestu.

Dosedanji zmagovalci:

1996* - Laurence Guyon (FRA) in Arnaud Petit (FRA)
1997* - Liv Sansoz (FRA) in Chris Sharma (ZDA)
1998* - Liv Sansoz (FRA) in Yuji Hirayama (JPN)
1999* - Liv Sansoz (FRA) in Eugeni Ovtchinnikov (RUS)
2000* - Liv Sansoz (FRA) in Yuji Hirayama (JPN)
2001* - Martina Čufar (SLO) in Tomas Mrazek (CZE)
2002* - Muriel Sarkany (BEL) in Ramon Julian Puigblanque (ESP)
2003* - Muriel Sarkany (BEL) in Ramon Julian Puigblanque (ESP)
2004* - Angela Eiter (AUT) in Tomas Mrazek (CZE)
2005* - Angela Eiter (AUT) in Flavio Crespi (ITA)
2006* - Maja Vidmar (SLO) in David Lama (AUT)
2007* - Maja Vidmar (SLO) in Cedric Lachat (SUI)
2008* - Johanna Ernst (AUT) in Klemen Bečan (SLO)
2009* - Mina Markovič (SLO) in Adam Ondra (CZE)
2010* - Jain Kim (KOR) in Ramon Julian Puigblanque (ESP)
2011* - Jain Kim (KOR) in Sean McColl (CAN)
2012* - Mina Markovič (SLO) in Jakob Schubert (AUT)
2013* - Momoka Oda (JPN) in Jakob Schubert (AUT)
2014* - Mina Markovič (SLO) in Adam Ondra (CZE)
2015* - Mina Markovič (SLO) in Adam Ondra (CZE)
2016* - Anak Verhoeven (BEL) in Sebastian Halenke (GER)
2017* - Janja Garnbret (SLO) in Jakob Schubert (AUT)
2018* - Jain Kim (KOR) in Stefano Ghisolfi (ITA)
2019* - Chaehyun Seo (KOR) in Adam Ondra (CZE)
2021* - Janja Garnbret (SLO) in Masahiro Higuchi (JPN)
2022 - Ai Mori (JPN) in Luka Potočar (SLO)

* tekma je potekala v Kranju


Plezalna stena v dvorani Zlato polje v Kranju

Načrtovan izgled nove plezalne stene v Kopru

Generalni sponzor


Veliki sponzorji

Veliki sponzorji

Veliki sponzorji

Soorganizatorji

Soorganizatorji


Ostali sponzorji in partnerji